GPS & MAPOVÉ CENTRUM
Martinská 4, Plzeň
Tel.: 704 037 205

Provozní doba:
Po-Pá: 7:00 – 18:00
So: 8:00 – 12:00

GPS:
N 49° 44' 38.97"
E 13° 22' 39.03"

Přihlášení:

Lago Di Garda

Lago di Garda

červenec 2011

Jezero Garda se nachází v Dolomitech  oblast Trentina – Alto Adige, Veneto a Lombardie asi cca 6,5 hodiny jízdy autem. Po zadání cíle cesty do gps navigace Garmin se vám spočítá nejrychlejší trasa z Plzně přes Rozvadov, Mnichov, Insbruck, Trento. Za Trentem je přímý výjezd z dálnice na Lago di Garda nord. Letos jsem chtěl zjistit, zdali existuje cenový rozdíl mezi cenami za Rakouské dálniční známky v Čechách a v zahraničí. V naší prodejně Mapové centrum nabízíme dálniční známky Rakousko 10 dní za 230 kč, 2 měsíce za 640 kč. Cena na německé dálnici před Rakouskem 23 EUR(556,37 kč).

Počasí v oblasti jezera Garda je hodně zajímavý meteorologický úkaz. Je to vlastně takové sladkovodní moře v Dolomitech. Jezero má rozlohu 369,98 km². Je dlouhé 51,6 km. Vlivem velké vlhkosti a teplým prouděním vzduchu zde naleznete palmy a uslyšíte zvuk cikád. Jednoduše subtropické podmínky s pozadím masivních horských štítů. Náááádhera. Během dne zde klidně zažijete jednu nebo dvě mírné přeháňky a za 10 minut se zase hřejete na slunci. V noci se přižene silná bouřka s provazy vody, ráno vyjde slunce a teploty se blíží 30 stupňům.
My jsme přímo navštívili město Riva del Garda nacházející se v severní části jezera. Ubytovaly jsme se v kempu Bavaria, kde cena za jednu noc(auto,stan 2 dospělé osoby) činí 45 EUR. Mimochodem za stejnou cenu zde můžete sehnat i apartmán. Severní pobřeží je protkáno spoustou kempů se srovnatelnými cenami a zázemím, takže zde není problém sehnat ubytování s velmi slušným sociálním zázemím, dětským koutkem a připojením na elektřinu do auta či karavanu. Kempy jsou situovány blízko břehů s přímým východem k jezeru. Po celé délce břehu je vybudována stezka pro pěší a souběžná cyklostezka. Můžete zde také jezdit na kolečkových bruslích.
V každém případě je toto místo rájem pro aktivní sportovce všeho druhu. Vyznavače horské turistiky, cykloturisty, motorkáře, sufaře, jachtaře, kitesurfaře a v neposlední řadě milovníky Geocachingu. Přímo ve městě Riva se nachází 2 cache a nespočet po okolních horách.

Rozhodli jsme se zde uskutečnit horské túry a tak vybaveni průvodce pro lehké zajištěné cesty Dolomity jih a mapou č. 690 v měřítku 1:25tis od vydavatelství KOMPASS. Zvolili jsme trasu 44 Sentiero attrezzato Fausto Susatti s úsekem spadajícím do kategorie ferata. Hlavním důvodem bylo vychutnat si pohled na jezero z výšky. To předpokládalo překonat 800m výškový rozdíl. Bohužel jsme vyrazily trochu déle a tak se nám podařilo jenom dostat k úseku, kde začíná feratový úsek, poté jsme se musely z časových důvodů vrátit zpět. Nicméně vzájemná provázanost průvodce a mapy je na kvalitní úrovni. V jezeře se může běžně koupat a jsou zde plouvoucí plastové ostrůvky na kterých jsou skluzavky pro děti.

Dalším místem které jsme se rozhodli navštívit jsou vodopády Varone nacházející se cca 5km od městečka Riva. Voda přepadající přes skalnatý okraj lago di Tenno zde vytvořila za 20.000 let mm. po mm. úchvatný řez skálou. Tento kaskádovitý vodopád přibližně měří 100m a vy se můžete na něj pokochat pohledem z dolní (zaříznuta přes 70 m) a horní jeskyně (zaříznuté přes 30m) do hloubky vápencového masivu.

Jezero Garda je velmi navštěvovanou turistickou destinací pro své neopakovatelné spojení hor a subtropického počasí.
Příjemné je to, že se zde bez problémů domluvíte kromě domácí italštiny, německy, anglicky. Nevýhodou je to, že jsou tomu všemu přizpůsobené i ceny za ubytování .

Dobrá rada na závěr. Doporučuji stan s kvalitní podlážkou, Jinak při silné bouřce budete mít vodu ve stanu jako my .

Danie Pekár GPS&Mapové centrum

© D.L.I. s.r.o., GPS a mapové centrum
design Creative Studio s.r.o., využívá e-shop 4shopping a redakční systém 4site CMS.