GPS & MAPOVÉ CENTRUM
Martinská 4, Plzeň
Tel.: 704 037 205

Provozní doba:
Po-Pá: 7:00 – 18:00
So: 8:00 – 12:00

GPS:
N 49° 44' 38.97"
E 13° 22' 39.03"

Přihlášení:

Garmin Forerunner 305

Firma Garmin v současné době zásobuje trh značným množstvím fitnes přístrojů, nazývané také jako sporttestery. Spojením sporttesteru a GPS technologie dosáhl Garmin vytvoření dokonalého pomocníka pro sportovní a outdoorové aktivity. Na sportovních kláních a při tréninku se u vašich kolegů můžete setkat s přístroji řady Edge a Forerunner.

V tomto článku se zaměříme na GPS sporttester z řady Forerunner, tedy Forerunner 305. Tento přístroj je již k sehnání za přijatelnou cenu 7490,– a může se stát skvělým pomocníkem při huntování vašeho těla.

Forerunner 305 přináším na začátku léta s tím, že příštích pár měsíců spolu budeme trávit příjemné i nepříjemné chvíle v pohybu na kole, kolečkových bruslích, při běhu, chůzi i na lodi. Využitelnost je téměř všude kde vás může zajímat vaše poloha, rychlost a další informace získávané ze senzorů a ukládající se k současnému a budoucímu zpracování.

Přístroj je prodáván v krabici s tímto příslušenstvím:

Rozbaluji krabici a první pohled dopadá na náramkový počítač o rozměrech 53×18×68 mm a hmotnosti 77 g. Někomu může připadat z hlediska designu přístroj jako neuspokojivý, protože jde o dosti velkou „televizi“, nicméně oproti novějšímu forerunneru 405 má o 2 roky starší 305 lepší displej a umožňuje zobrazit až 4 datová pole ne jedné obrazovce, což 405 neumí. 305ka se zase neumí tvářit jako náramkové hodinky a do společnosti bych je na ruce určitě nebral. Z pohledu tréninku dostatečná velikost displeje přístroje zaručuje dobrou čitelnost a uživatel můžete sám předvolit informace zobrazované na displeji. U podsvícení displeje je možnost vybrat délku trvání (15 vteřin, 30 vteřin, 1, 2 minuty nebo stále). Světlo lze vypnout opakovaným stiskem tlačítka.

V rychlosti instaluji program Garmin Training Center z přiloženého Cd a připojuji přístroj přes kolíbku. Podle některých uživatelů, s kterýma jsem si vyměňoval informace, není software Garmin Training Center příliš vydařený na analyzování zaznamenaných dat. Software umí zobrazit syrová data v grafu včetně kolísání nepřesnosti. Tabulkové zobrazení získaných dat, jako maximální a průměrné rychlostí , tep, vzdálenosti a dalšího nalezneme nahuštěné v tabulce, ve které se velmi snadno ztratíme. Překvapí především maximální hodnoty rychlosti, kdy díky kolísání signálu a zvýšení nepřesnosti navigace se maximální rychlosti občas vyšplhají do hodnot které nezaběhne ani nejrychlejší sportovec světa. Pro nespokojence je tu však možnost uložit data do souboru typu „HST“, který lze zpracovat v kvalitnějších programech. Software má nesporné výhody, které oceníte při tvorbě vlastního tréninku. Jednoduchým postupem lze připravit trénink a potom jej nahrát do sporttesteru na několik dnů dopředu. Jako vada se mi jeví nemožnost zadávat do programu tréninky, které nebyly absolvovány s hodinkami. Tudíž nemůžete sledovat kompletní přehled o absolvovaných trénincích.

Připojením Garmina přes USB k PC, je bezproblémové. Doporučuji si stáhnout z www.garmin.cz aktualizační program Webupdater a hned provést aktualizaci firmware. Odstraníte tak mouchy předchozích verzí firmwaru. Dalším mým krokem je nastavení základních údajů o mé osobě (výška, váha, věk apod.) potřebné pro budoucí analyzovaní výkonnosti. Tréninkové zóny lze definovat pro různé typy sportů a mezi těmito sporty pak přepínat. Výhodou programu a přístroje je také možnost nastavení více profilů, v případě dělení se o zařízení s dalšími uživateli.

Po zapnutí přístroje nastavuji české menu. Proběhne automatické spárování s hrudním pásem. Při používání snímače tepu doporučuji před nasazením navlhčit senzory pro zvýšení jejich citlivosti při dotyku s kůží. Pokud přiložíte hrudní pás na suchou kůži, může se stát že snímač nebude snímat, eventuelně hodnoty budou zkreslené. Signál hrudního pásu je kódován , to zajišťuje funkčnost i v případě dalších sporttesterů v okolí.

Mezi základní funkce sporttesteru patří:

Tréninková data: Zobrazení tempa, tempa na okruhu, proběhlé/projeté vzdálenosti, délku okruhu, času tréninku, čas okruhu, nejlepší a průměrná tempa, nadmořskou výšku a spotřebované kalorie. Paměť historie: Umožňuje v paměti uchovat až 1.000 okruhů, umožňuje v paměti uchovat cca 2 roky tréninkových dat. Tyto data jsou možné stáhnout do PC a dále zpracovat

Tepový Alarm

Zvukové znamení při překročení nastavené tepové hranice,případně pokud se odchýlíte od zadaného rozsahu tepu.

AutoPause™

Automatické vypnutí stopek, pokud snížíte rychlost pohybu pod nastavenou mez. Stopky se znovu automaticky zapnou při rozeběhnutí.

AutoLap™

Přepnutí přístroje na nový okruh po uběhnutí nadefinované vzdálenosti pro okruh. Funkce umožňuje trénovat kdekoliv se stálou kontrolou proběhlé vzdálenosti.

VirtualPartner™

Virtuální tréninkový partner umožňuje zadat cíl tréninku založený na čase nebo vzdálenosti. Na displeji sledujete grafického tréninkového partnera, který se pohybuje podle zadaných kritérií. Uživatel má možnost kdykoliv porovnat, zda je oproti tréninkovému partneru napřed nebo pozadu. Další možností je nahrát proběhlou trasu jiného uživatele a zasoutěžit si, kdo ji zvládnete rychleji. Na displeji vidíte aktuální polohu vašeho soupeře a jak si vůči němu stojíte.

Intervalový trénink:

Uživatelem nastavené intervaly tréninku a odpočinku a počet opakování.

Tempový Alarm

Zvukové znamení, pokud se odchýlíte od zadaného tempa pohybu. Časový/Vzdálenostní Alarm : zvukové znamení při dosažení nastaveného času nebo prošlé vzdálenosti.

Zapínám přístroj a vybíhám do ulic. Při prvním zapnutí trvá nalezení aktuální pozice přibližně tři minuty. Podmínkou je, že přístroj je na stejné pozici a v klidu. Při dalších spuštěních trvá nalezení družic mezi 30 vteřinami až jednou minutou a to především díky nové generaci citlivých přijímačů SiFR III. Po vyhledání družic můžete zahájit naplánovanou aktivitu s využitím vyjmenovaných funkcí.

Po zachycení signálu,stisknete tlačítko „start/stop“ a dále už jen sledujete požadovaná data. (aktuálního čas, celkový čas, aktuální kolo, uběhnutá vzdálenosti celková a v aktuálním kole, rychlost v min/km aktuální a průměrnou, nadmořskou výšku, chybu přesnosti měření, azimut). K dispozici je také mapa proběhlé trasy, kterou lze zvětšit i zmenšit. Jedná se pouze o vaše uložené body, trasy a křivku aktuálního a předchozího pohybu. Při turistice jsem využíval možnost zanesení vlastních bodů do této mapky. Z map na internetu, případně z Mapsourcu, jsem zjistil a zanesl informace o polohách důležitých míst (jako např. horské chaty, prameny, sídla) a ty poté mohl využít pro navigaci.

Výdrž baterií je u přístroje největší slabinou, kdy při zapnuté GPS vydrží zařízení cca 8–10hod. Není to problém v případě aktivit krátkodobějších a při aktivitách pro které byl přístroj určen, ale v případě celodenní jízdy na kole, či využití navigace při turistice narazíte na low battery. Tam, kde může nejvíce uplatnit například funkce záznamu trasy, zpětné navigování po trase (např. z důvodu mlhy), kompasu apod. narážíme právě na problém s nízkou vydrží akumulátoru Forerunnera. Nabíjení probíhá přes USB port nebo z nabíječky, proto při tomto problému je nutno navštívit podnik kolem kterého zrovna procházíte, občerstvit se a dobít baterie. Pokud žádný v okolí není,máte smůlu a budete se muset po čase spolehnout na klasické metody navigování za pomoci mapy a kompasu. Při delších přechodech jsem tento problém řešil zapnutím navigace pouze na dobu potřebnou k lokalizování a uložení polohy do trasových bodů. V případě nutnosti navigování zpět, sestavíte z těchto bodů trasu ručně. Tímto způsobem mi vydržel forerunner 6 dní, s tím že funkci navigování byla použita jednou po dobu 2,5hodin. V jistých chvílích velmi oceníte informaci, jak daleko máte k nejbližší civilizaci, ke zdroji vody nebo kolik vám ještě zbývá do cíle.

Přístroj má odolnost pro použití v extrémních podmínkách (Teplotní rozsah –20°C až +60°C) a odolnost na ponoření do vody podle normy IEC 60529 IPX7 – 1m hloubka po dobu 30 minut. Teplotám kterým jsem byl schopen přístroj vystavit, byli –15°C spodní a horní hranice se pohybovala někde kolem 45°C. Při nižších teplotách je problém především s akumulátorem. Přeci jen nízké teploty mu nesvědčí a zvyšuje se u přístroje spotřeba. V případě voděodolnosti, norma **IEC 60529 IPX7 **v překladu znamená, že zmoknout s forerunnerem můžete, ale dlouhodobější vodní, či dokonce podvodní aktivity se nedoporučují. Setkal jsem se s přístrojem, používaný při tréninku v rychlostní kanoistice a přibližně po roce fungování se dostala do přístroje voda přes ovládací tlačítka.

Závěr

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že velmi silný déšť a celodenní ráchání hodinek ve vodě při pádlování nikterak přístroji neublížilo. Pro dlouhodobější styk s vodou přístroj nedoporučuji.

Závěrem chci říci, že přístroj Forerunner 305 je spolehlivý a po dobu jeho používání mi přirostl k srdci, alespoň prostřednictvím snímače. Není to zařízení dokonalé, jeho mouchy (ať už v podobě výdrže baterii, designu, nižší odolnost proti vodě) omezují jeho použití, ale i přes to má tento přístroj škálu sportů, kde ho můžeme využít, širokou. Pokud jste rádi v pohybu, hledáte partnera na běhy, trenéra, který vás donutí se zlepšovat, nebo jen máte rádi technické vymoženosti, je tento přístroj tím co uspokojí. Odkazy:

Tréningové programy

http://connect.garmin.com/ http://www8.garmin.com/…_details.jsp?…

Update Forerunner 305: http://www8.garmin.com/…llection.jsp?…

updatovací SW, program Mapsource http://www8.garmin.com/…llection.jsp?… http://www8.garmin.com/…_details.jsp?…

Případné dotazy, připomínky nebo Vaše zkušenosti zasílejte na gps@mapovecentrum.cz

© D.L.I. s.r.o., GPS a mapové centrum
design Creative Studio s.r.o., využívá e-shop 4shopping a redakční systém 4site CMS.